Jaka pompa ciepła najlepsza dla domu

Jaka pompa ciepła najlepsza dla domu? Czym się kierować?

Pompy ciepła w ostatniej dekadzie przeszły małą rewolucję i dziś nawet prosta pompa ciepła może być znakomitym wyborem dla każdego, kto planuje zainwestować w ogrzewanie podłogowe albo chce obniżyć koszty podgrzania ciepłej wody użytkowej. Dobór pompy ciepła może być jednak dość skomplikowany, dlatego warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom.

Czym kierować się w wyborze pompy ciepła?

Kryteriów jest oczywiście wiele, a niektóre z nich będą dość elastyczne, to znaczy, że rozmawiając o pompach ciepła, trzeba mieć na uwadze nie tylko ogólne wskazówki, ale także indywidualne potrzeby. Zacznijmy jednak od rzeczy najważniejszych.

Rodzaje pomp ciepła – który będzie najlepszy?

Wybór dolnego źródła ciepła wpływa nie tylko na wydajność instalacji, ale też koszt inwestycji.

  • Powietrzne pompy ciepła: najtańsze, najłatwiejsze w instalacji, ale też dość wszechstronne. Można je zastosować praktycznie zawsze i wszędzie, przy czym może to być albo pompa ciepła powietrze-woda, albo powietrze-powietrze. Ten pierwszy typ jest bardziej nowoczesny i dziś to właśnie pompy ciepła powietrze-woda stanowią opcję wyjściową.
  • Gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem poziomym lub pionowym. Oba typy są bardzo wydajne, ale wymiennik poziomy wymaga dużej powierzchni działki, a instalacja pionowego wymiennika ciepła generuje wysokie koszty, więc taką pompą ciepła będą zainteresowani głównie inwestorzy o zasobniejszym portfelu. Pompy gruntowe mogą jednak stanowić jedyne źródło ciepła.
  • Pompy ciepła woda-woda są skomplikowane i ze wszystkich rodzajów pomp ciepła stosowane najrzadziej przez inwestorów indywidualnych, ponieważ przede wszystkim wymagają dostępu do odpowiedniego źródła dolnego. Mogą jednak stanowić idealną alternatywę dla ogrzewania budynku konwencjonalnymi metodami.

Inne rodzaje pomp ciepła są dostępne na rynku, ale ze względu na swoją specyfikę, są produktami wybitnie niszowymi oraz – przeważnie – bardzo drogimi, więc nie będą stanowiły dobrego rozwiązania dla obiegu grzewczego w domu. Warto też wspomnieć, że o ile stabilność pracy pompy gruntowej będzie wysoka, to powietrzna pompa ciepła będzie dość czuła na warunki zewnętrzne, a problemem pompy woda-woda jest dłuższa perspektywa i ryzyko obniżenia poziomu wód gruntowych.

Moc pompy ciepła

Wybór pompy ciepła na podstawie oceny jej mocy jest trudny. Oczywiście można stwierdzić, że im wyższa moc pompy ciepła, tym lepiej, ale najpotężniejsze pompy ciepła są bardzo drogie, więc ze względów ekonomicznych należy tę moc dobrze dobrać do zapotrzebowania. To będzie zawsze zależne od dostępności innego źródła ciepła, charakterystyki energetycznej budynku, instalacji ogrzewania podłogowego czy wreszcie realnych potrzeb. W zasadzie nie ma żadnego przelicznika, który moglibyśmy w tym miejscu podać do wykorzystania – każdy musiałby być oznaczony mnóstwem warunków.

Warto tu również dodać, że dobór pompy ciepła o zbyt dużej mocy może skutkować tzw. taktowaniem, czyli częstym załączaniem i rozłączaniem pompy ciepła, co oznacza po prostu marnowanie drogiej energii. Poza tym wiele modeli pomp w takich warunkach będzie też narażonych na szybsze awarie, zatem kwestia mocy nie jest jedynie rozważaniem teoretycznym i błędne szacowanie w tym zakresie przekłada się na spore straty.

Czy warto kierować się marką producenta?

Trudno jest wybrać odpowiednią pompę ciepła, nie znając specyfiki rynku. Dobrym przybliżeniem jakości urządzeń jest jednak po prostu marka producenta. W naszej ofercie znajdują się na przykład znakomite pompy NIBE, które przy akceptowalnej cenie zapewniają bardzo wysoką wydajność, są energooszczędne i praktycznie bezawaryjne. Stawiając na pompy ciepła niżej notowanych producentów, ryzykuje się – w imię często jedynie symbolicznych oszczędności – częstszymi naprawami lub niższą skutecznością. Rynek pomp ciepła jest jednak dość zróżnicowany i prawie każdy producent ma w swojej historii jakiś słabszy model, dlatego sama marka nie jest kryterium wystarczającym, ale wspólnie z ekspertami warto wybierać modele z wyższej półki.

Jak oceniać koszty

Z niektórymi pompami ciepła związane są wysokie koszty dodatkowe. Po zakupie urządzenia, główną część kosztów eksploatacyjnych należy wiązać ze zużywaną przez pompę ciepła energią elektryczną i ten koszt można obniżyć (lub niekiedy całkiem wyzerować), stosując jednocześnie kolektory słoneczne lub fotowoltaikę. Inaczej też należy szacować realną wartość inwestycji, jeśli pompie ciepła będzie pomagało drugie źródło ciepła, na przykład kocioł gazowy lub grzałka elektryczna, a inaczej, jeśli będzie to jedyne źródło ciepła mające ogrzać dom również w niskiej temperaturze. Wybierając powietrzną pompę ciepła, można zaoszczędzić w stosunku do gruntowej, ale znów tu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wydajność takiego urządzenia.

Dobór pomp ciepła – samodzielnie czy z ekspertem?

Istnieje wiele poradników, które mają przekazywać wiedzę na temat samodzielnego doboru pompy ciepła, ale w praktyce trzeba mieć naprawdę rozległą wiedzę, żeby zrobić to dobrze. Dlatego nie powielamy tamtych porad i zdecydowanie zachęcamy do tego, żeby pompę ciepła dobierać razem z ekspertem, który będzie mógł zrobić to, zwracając uwagę na detale.

Polecane firmy

SATRONIK Pompy Ciepła Logo

SATRONIK

Sprzedaż, montaż i serwis pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych

www.satronik.com.pl

Komentarze

Napisz komentarz