Co to jest fotowoltaika

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to zespół urządzeń, narzędzi i rozwiązań technologicznych, które pozwalają wytwarzać czystą energię elektryczną przy wykorzystaniu różnych typów paneli fotowoltaicznych, zwanych niezbyt precyzyjnie panelami słonecznymi.

W celu pozyskania energii wykorzystuje się kryształy krzemowe, które, umieszczone w otoczeniu odpowiednich materiałów, nabierają łatwości do generowania ukierunkowanego przepływu elektronów i wytwarzania pola elektromagnetycznego w przewodnikach – to nieco bardziej techniczny opis powstawania prądu elektrycznego na skutek oddziaływania fotonów, czyli cząstek światła.

Fotowoltaika jako technologia czysta i pozwalająca na budowanie zdecentralizowanych sieci zasilania, jest dziś uznawana z jedno z podstawowych źródeł energetycznych nieodległej przyszłości. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne mogą zasilać pojedyncze domy, ale nawet całe osiedla, przy czym ze względów praktycznych nadal są one łączone z zasilaniem sieciowym choćby dlatego, że wciąż brakuje niezbędnych technologii taniego magazynowania energii, przez co pozyskiwanie energii z fotowoltaiki odbywa się w cyklach dobowych i rocznych.

Komentarze

0 Komentarz Napisz komentarz

Napisz komentarz