Rosnące koszty energii elektrycznej zdecydowanie zachęcają do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Okazuje się jednak, że ceny instalacji również wzrastają. Dlaczego fotowoltaika drożeje? Ile będzie kosztować w 2023 roku? Czy nadal się opłaca?
Dlaczego fotowoltaika drożeje?
Instalacje fotowoltaiczne drożeją ze względu na splot kilku czynników. Objaśniamy je poniżej.
- Utrudnienia logistyczne
W Europie do instalacji PV używa się przede wszystkim podzespołów z Azji. Po pandemii można jednak zauważyć zdecydowane podwyżki cen transportu, w związku z czym ich udział w cenie modułów wzrósł z 2 do 20%. Utrudnienia logistyczne występują też na kontynencie ze względu na niewystarczającą ilość pracowników transportu.
- Trudna sytuacja gospodarcza
Wzrost cen objął również surowce potrzebne do produkcji paneli fotowoltaicznych. Aluminium na początku 2022 roku osiągało ceny przekraczające nawet 3500 USD za tonę, podczas gdy 2 lata wcześniej kosztowało zaledwie 1500 USD. Niemal trzykrotnie podrożało też srebro. Osłabianie się złotówki względem euro czy dolara dodatkowo wpływa na wzrost cen podzespołów.
- Dostępność i ceny polikrzemu
Niezbędny do budowy większości ogniw fotowoltaicznych krzem również zdecydowanie podrożał. Co więcej, zmniejszyła się jego dostępność ze względu na pandemiczne zamknięcia fabryk w Chinach (które są głównym producentem tego surowca).
- Kryzys energetyczny w Chinach
Chiny uzyskują prąd przede wszystkim z węgla (ok. 50% w miksie energetycznym), a jego rosnące ceny i wojna handlowa z Australią zmuszają ten kraj do zmniejszenia zużycia energii. Przekłada się to m.in. na cięcia w sektorze produkcyjnym, a to wpływa na obniżenie podaży, czyli zwiększenie cen surowców.
- Zwiększony popyt na instalacje fotowoltaiczne
Kryzys energetyczny wpływa też na zwiększenie popytu na instalacje fotowoltaiczne w Europie. To w połączeniu ze zmniejszoną podażą prowadzi natomiast do wzrostu cen.
Koszt fotowoltaiki w 2021, a 2022
W Polsce ceny instalacji fotowoltaicznych wzrosły już w 2021 r. Był to spowodowane przede wszystkim wzrostem popytu w obliczu nadchodzących zmian w prawie (dotyczących przede wszystkim rozliczenia prosumentów). W 2022 r. ceny instalacji PV są jednak jeszcze wyższe.
W 2022 roku instalacja fotowoltaiczna wraz z montażem kosztuje średnio 4000-6500 zł za 1 kWp. Ceny dla konsumentów nie zmieniły się drastycznie względem poprzedniego roku. Zdrożały jednak komponenty, a staniał montaż. W 2021 roku popyt na fotowoltaikę był bowiem w naszym kraju wyjątkowo wysoki, co skłoniło instalatorów do podniesienia cen.
Ile będzie kosztować fotowoltaika w 2023?
Czy moduły fotowoltaiczne nadal będą drożeć? Jak będzie kształtować się rynek fotowoltaiki w 2023 roku? Nie da się tego stwierdzić jednoznacznie. Eksperci prognozują jednak, że sytuacja już wkrótce może się jednak nieco ustabilizować. Kluczem do rozwiązania problemów z łańcuchami dostaw i możliwościami produkcyjnymi może być zmniejszenie intensywności użycia minerałów i metali. Otwarcie nowych fabryk w Chinach może też obniżyć ceny polikrzemu i zwiększyć jego dostępność. Planuje się też ulokowanie części produkcji na obszarze Unii Europejskiej. W związku z tym fotowoltaika może być tańsza już w przyszłym roku, choć spadek cen będzie raczej niewielki.
W jaki sposób można zmniejszyć koszt fotowoltaiki?
Konsumenci inwestujący w fotowoltaikę dla gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych czy też firm mogą jednak na własną rękę postarać się zmniejszyć koszt jej zakupu. Jak to możliwe?
- Wybór odpowiedniego wykonawcy
Obecnie w Polsce montażem paneli fotowoltaicznych zajmuje się kilkadziesiąt tysięcy firm. Ponadto po zmianach dotyczących rozliczeń prosumentów popyt na ich usługi zmalał, dlatego można wręcz przebierać w ofertach. Warto poszukać firmy, która zaproponuje atrakcyjną ofertę. Należy jedynie pamiętać, aby nie oszczędzać na jakości – instalację fotowoltaiczną powinni zawsze montować specjaliści z odpowiednimi kwalifikacjami i najlepiej dużym doświadczeniem.
- Postaw na dofinansowanie
Obecnie cały czas można również uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną. W 2022 roku działają m.in. takie programy jak Mój Prąd i Czyste Powietrze, które pozwalają zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Rolnicy mogą natomiast skorzystać z programu Agroenergia, a przedsiębiorcy Energia Plus. Wydatki na instalację fotowoltaiczną można też odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej, a tym samym uzyskać wyższy zwrot podatku.
- Właściwe parametry fotowoltaiki
Nie bez znaczenia są też właściwe parametry i typ instalacji. Odpowiednio dobrana moc modułów fotowoltaicznych, montaż we właściwym miejscu (na dachu, na gruncie) i starannie dobrane nachylenie czy też kierunek ustawienia paneli pomogą zwiększyć produkcję prądu, a tym samym zyski. Dzięki temu inwestycja po prostu szybciej się zwróci.
Czy fotowoltaika będzie się opłacać w 2023?
Nawet jeśli panele fotowoltaiczne nadal będą drożeć, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której fotowoltaika przestanie być opłacalna. Ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z tzw. źródeł tradycyjnych nadal będą bowiem pozostawać wysokie – eksperci szacują, że przynajmniej przez kolejne 5-10 lat mogą dalej rosnąć. Co prawda może się wydawać, że po zmianach w prawie dotyczących prosumentów fotowoltaika jest nieco mniej opłacalna, ale tak naprawdę różnice w czasie zwrotu nakładów na inwestycję są niewielkie Ponadto nowe regulacje prawne mogą w niedalekiej przyszłości umożliwić obywatelom nawet zarabianie na instalacji PV.
Polecane firmy
Sklep internetowy z prezentami i gadżetami. W ofercie między innymi prezenty dla chłopaka.
Napisz komentarz