W związku z rosnącymi cenami ogrzewania, inwestorzy coraz częściej zastanawiają się nad zastosowaniem rozwiązań, które do niedawna wcale nie były popularne. Dwie metody ogrzewania domu, które obecnie coraz częściej rozpatruje się jako alternatywne wobec siebie do klasyczne ogrzewanie gazowe oraz ogrzewanie pompą ciepła. Wynik takiego porównania w żadnym razie nie jest oczywisty.
W tym artykule:
- Nad wyborem gazu albo pompy ciepła zastanawia się coraz więcej osób. Dlaczego?
- Ogrzewanie domu pompą ciepła: to musisz wiedzieć!
- Kiedy pompa ciepła powinna być opcją podstawową?
- Ogrzewania domu gazem: podstawowe informacje, które powinieneś znać.
- Kiedy zastosować ogrzewanie gazowe?
- Zalety i wady pomp ciepła oraz ogrzewania gazowego.
- Ile kosztuje montaż kotła gazowego, a ile montaż pompy ciepła?
- Jak wysokie są koszty eksploatacyjne instalacji grzewczych z gazem i pompą ciepła?
- Co wybrać: gaz czy pompę ciepła?
Nad wyborem gazu albo pompy ciepła zastanawia się coraz więcej osób. Dlaczego?
Co sprawia, że właśnie nad wyborem gazu albo pompy ciepła zastanawia się coraz więcej osób? Przede wszystkim oba te systemy są wciąż relatywnie tanie: w kontekście rosnących cen gazu i energii elektrycznej jest to pojęcie względne, ale można przynajmniej mieć pewność, że w żadnym z tych przypadków nie zabraknie zasilania. Bez względu na podjętą decyzję, trzeba będzie liczyć się ze sporymi kosztami inwestycji, zwłaszcza że nie sprowadza się do tylko do wyboru źródła ciepła, ale także do rozważenia zupełnie innej koncepcji instalacji grzewczej.
Poza tym dziś jednym z czynników, które bierze się pod uwagę w podobnych rozważaniach, jest też możliwość skorzystania z rozwiązań smart. Z jednej strony odpowiadają one za większą wygodę, ale z drugiej, przekładają się też na komfort cieplny i oszczędności energii, a niekiedy mogą też decydować o tym, czy pewne fragmenty instalacji zostaną uznane za koszty kwalifikowane wybranego programu dofinansowania.
Ogrzewanie domu pompą ciepła: to musisz wiedzieć!
Pompa ciepła w zarysie nie jest urządzeniem skomplikowanym, choć oczywiście, żeby była wydajna, oszczędna i skuteczna, producenci muszą stosować zaawansowane rozwiązania techniczne. Sam podział pomp ze względu na to, skąd pobierają ciepło (wodne, powietrzne i gruntowe pompy ciepła) sugeruje, że nie będzie to jednorodna kategoria produktowa. Poza tym we wszystkich przypadkach przekazywanie ciepła odbywa się wbrew gradientowi temperatury, więc potrzebna jest sprężarka, która pozwoli na cyrkulację czynnika grzewczego. Na tym etapie pojawia się potrzeba zapewnienia odpowiedniego zasilania, co będzie w dłuższej perspektywie decydowało o kosztach związanych z eksploatacją takiej instalacji.
Kiedy pompa ciepła powinna być opcją podstawową?
Trudno tu o pełny automatyzm, ale są takie sytuacje, w których można uznać, że pompa ciepła już w założeniach jest opcją, którą należałoby potraktować jako podstawową. Kiedy?
- Jeśli ma się do dyspozycji odpowiednio wydajne dolne źródło ciepła, co zwykle oznacza możliwość montażu pompy gruntowej z wymiennikiem poziomym (wymaga sporo miejsca) lub pionowym (wymaga kosztownego odwiertu). W przypadku pomp powietrze-woda użycie ich jako jedynego źródła ciepła jest zwykle rozważane, ale niekoniecznie opłacalne.
- Jeśli pompę ciepła można zasilić z domowej mikroinstalacji energetycznej, na przykład z paneli fotowoltaicznych – wtedy koszty zasilania spadają niemal do zera, więc eksploatacja jest bardzo tania, a jedynym kosztem pozostaje zakup pompy, co jednak zwraca się w perspektywie okresu eksploatacyjnego.
Ogrzewania domu gazem: podstawowe informacje, które powinieneś znać.
Instalacja grzewcza może być zasilana gazem z sieci lub gazem skroplonym. W obu przypadkach jest to paliwo czyste w tym sensie, że choć emituje dwutlenek węgla, to jest bardzo wydajne energetycznie i nie generuje praktycznie żadnych cząstek stałych. Inwestując w nowoczesny kocioł, można stworzyć wysoce konfigurowalną, bardzo wydajną i skutecznie działającą instalację, natomiast największym problemem są oczywiście ceny gazu, o których można powiedzieć z pewnością tylko tyle, że będą rosły, ale już tempo tych wzrostów pozostaje nieznane.
Kiedy zastosować ogrzewanie gazowe?
Jest to dziś dla wielu inwestorów opcja podstawowa, a zdecydować się na ogrzewanie gazowe można bez wielkich analiz w dwóch przypadkach.
- Nie ma możliwości instalacji gruntowej pompy ciepła, bo albo źródło dolne nie jest dość wydajne, albo koszt inwestycji jest zbyt wysoki lub wiązałoby się to z koniecznością wymiany całej instalacji grzewczej.
- W domu można zastosować pompę powietrzną, ale jej osiągana moc będzie na tyle niska, że użycie jej jako monowalentnego źródła ciepła będzie oznaczało niedogrzanie domu przez sporą część roku.
Zalety i wady pomp ciepła oraz ogrzewania gazowego.
Zalety pompy ciepła
- Z roku na rok zwiększa się wybór pomp – stają się one coraz bardziej elastyczne, coraz bardziej konfigurowalne, a przy okazji relatywnie tanie.
- Pompa ciepła praktycznie nie wymaga konserwacji.
- W połączeniu z fotowoltaiką przydomową może zredukować koszty ogrzewania domu nawet o kilkadziesiąt procent.
Wady pompy ciepła
- W przypadku najpopularniejszych pomp powietrze-woda sprawność w niskich temperaturach (rzędu -15 czy -20˚C) spada na tyle, że przestają być skuteczne.
- Sam zakup pompy oznacza wysoki wydatek, a często też konieczność modernizacji systemu grzewczego w domu – nawet przy skorzystaniu z dofinansowania może to być poważny problem.
Zalety ogrzewania gazowego
- Powtarzalna, stała sprawność kotła bez względu na temperaturę zewnętrzną.
- Ograniczenie konieczności modernizacji instalacji grzewczej w budynkach z rynku wtórnego.
Wady ogrzewania gazowego
- Wrażliwość na rosnące koszty paliwa.
- Niewielkie możliwości uzyskania dofinansowania.
- Konieczność ponoszenia kosztów przeglądów.
- Niskie, ale niezerowe ryzyko ucieczki spalin do pomieszczeń mieszkalnych.
Ile kosztuje montaż kotła gazowego, a ile montaż pompy ciepła?
- Budowa kotłowni gazowej i sfinansowanie przyłącza to razem około 20 tys. złotych.
- Instalacja pompy ciepła typu powietrze-woda: kilkanaście do dwudziestu kilku tysięcy złotych, okres eksploatacji 20-25 lat.
- Instalacja gruntowej pompy ciepła: około 40-50 tysięcy złotych, okres eksploatacji: 50-60 lat.
Jak wysokie są koszty eksploatacyjne instalacji grzewczych z gazem i pompą ciepła?
Nie ma możliwości, żeby je dokładnie oszacować, głównie ze względu na wyraźny wzrost kosztów gazu oraz energii elektrycznej. W przypadku połączenia pompy ciepła z instalacją PV będzie to zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż zasilanie ogrzewania gazem.
Co wybrać: gaz czy pompę ciepła?
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, natomiast należy podkreślić, że różnorodność dostępnych pomp ciepła sprawia, że sytuacje, w których gaz byłby jedynym opłacalnym wyborem, należą dziś do rzadkości. Obie technologie mają spory potencjał i mogą zapewnić ciepło o każdej porze roku, ale równowagę na korzyść pomp ciepła przechyla możliwość uzyskania dość wysokiego dofinansowania, a także opcja zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych przez podłączenie fotowoltaiki. Języczkiem u wagi może pozostawać koszt przystosowania instalacji grzewczej w domu do konkretnego źródła ciepła.
Polecane firmy
SATRONIK
Sprzedaż, montaż i serwis pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych
Napisz komentarz